Nichicon UPW0J682MHH
UPW0J682MHH
Part No.:
UPW0J682MHH
Datasheet:
ShinYuaUPW0J682MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.176 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.56 A @ 100 kHz
Impedance:
22 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)