Nichicon UPW1A101MDH6
UPW1A101MDH6
Part No.:
UPW1A101MDH6
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUPW1A101MDH6.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UPW
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
152.75 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
235 mA @ 100 kHz
Impedance:
500 mOhms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)