Nichicon UPW1A152MPH
UPW1A152MPH
Part No.:
UPW1A152MPH
Datasheet:
ShinYuaUPW1A152MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.037 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.22 A @ 100 kHz
Impedance:
52 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)