Nichicon UPW1A392MHH6
UPW1A392MHH6
Part No.:
UPW1A392MHH6
Datasheet:
ShinYuaUPW1A392MHH6.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.879 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.21 A @ 100 kHz
Impedance:
29 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)