Nichicon UPW1C390MDH
UPW1C390MDH
Part No.:
UPW1C390MDH
Datasheet:
ShinYuaUPW1C390MDH.pdf
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
39 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
36 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
1.3 Ohms
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)