Nichicon UPW1E100MDH6
UPW1E100MDH6
Part No.:
UPW1E100MDH6
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUPW1E100MDH6.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UPW
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
19.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
65 mA @ 100 kHz
Impedance:
2 Ohms
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.276 (7.00mm)