Nichicon UPW1E121MEH
UPW1E121MEH
Part No.:
UPW1E121MEH
Datasheet:
ShinYuaUPW1E121MEH.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
279.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
430 mA @ 100 kHz
Impedance:
230 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)