Nichicon UPW1E182MHH
UPW1E182MHH
Part No.:
UPW1E182MHH
Datasheet:
ShinYuaUPW1E182MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.964 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.31 A @ 100 kHz
Impedance:
25 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)