Nichicon UPW1E390MDH6
UPW1E390MDH6
Part No.:
UPW1E390MDH6
Datasheet:
ShinYuaUPW1E390MDH6.pdf
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
39 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
60 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
200 mA @ 100 kHz
Impedance:
450 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.276 (7.00mm)