Nichicon UPW1E392MHH6
UPW1E392MHH6
Part No.:
UPW1E392MHH6
Datasheet:
ShinYuaUPW1E392MHH6.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
3.635 A @ 100 kHz
Impedance:
16 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)