Nichicon UPW1E560MDH
UPW1E560MDH
Part No.:
UPW1E560MDH
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUPW1E560MDH.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UPW
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
70.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
235 mA @ 100 kHz
Impedance:
500 mOhms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)