Nichicon UPW1E820MEH
UPW1E820MEH
Part No.:
UPW1E820MEH
Datasheet:
ShinYuaUPW1E820MEH.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
188.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
290 mA @ 100 kHz
Impedance:
250 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)