Nichicon UPW1H102MHH
UPW1H102MHH
Part No.:
UPW1H102MHH
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUPW1H102MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UPW
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
2.235 A @ 100 kHz
Impedance:
34 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)