Nichicon UPW1H121MPH
UPW1H121MPH
Part No.:
UPW1H121MPH
Datasheet:
ShinYuaUPW1H121MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
412.75 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
155 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)