Nichicon UPW1H152MHH6
UPW1H152MHH6
Part No.:
UPW1H152MHH6
Datasheet:
ShinYuaUPW1H152MHH6.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.372 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.79 A @ 100 kHz
Impedance:
25 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.398 (35.50mm)