Nichicon UPW1H181MPH
UPW1H181MPH
Part No.:
UPW1H181MPH
Datasheet:
ShinYuaUPW1H181MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
559 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
860 mA @ 100 kHz
Impedance:
120 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)