Nichicon UPW1H181MPH6
UPW1H181MPH6
Part No.:
UPW1H181MPH6
Datasheet:
ShinYuaUPW1H181MPH6.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
552.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
850 mA @ 100 kHz
Impedance:
119 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.630 (16.00mm)