Nichicon UPW1H222MHD
UPW1H222MHD
Part No.:
UPW1H222MHD
Datasheet:
ShinYuaUPW1H222MHD.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.635 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.1 A @ 100 kHz
Impedance:
23 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.398 (35.50mm)