Nichicon UPW1H270MDH
UPW1H270MDH
Part No.:
UPW1H270MDH
Datasheet:
ShinYuaUPW1H270MDH.pdf
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
27 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
64.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
215 mA @ 100 kHz
Impedance:
900 mOhms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)