Nichicon UPW1H820MPH
UPW1H820MPH
Part No.:
UPW1H820MPH
Datasheet:
ShinYuaUPW1H820MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
315.25 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
485 mA @ 100 kHz
Impedance:
234 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.453 (11.50mm)