Nichicon UPW1HR47MDH
UPW1HR47MDH
Part No.:
UPW1HR47MDH
Datasheet:
ShinYuaUPW1HR47MDH.pdf
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
7.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
25 mA @ 100 kHz
Impedance:
5 Ohms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)