Nichicon UPW1J101MPH6
UPW1J101MPH6
Part No.:
UPW1J101MPH6
Datasheet:
ShinYuaUPW1J101MPH6.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
347.75 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
230 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)