Nichicon UPW1J102MHH
UPW1J102MHH
Part No.:
UPW1J102MHH
Datasheet:
ShinYuaUPW1J102MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.078 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.77 A @ 100 kHz
Impedance:
43 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)