Nichicon UPW1J150MEH
UPW1J150MEH
Part No.:
UPW1J150MEH
Datasheet:
ShinYuaUPW1J150MEH.pdf
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
48 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
1.2 Ohms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)