Nichicon UPW1J151MPH
UPW1J151MPH
Part No.:
UPW1J151MPH
Datasheet:
ShinYuaUPW1J151MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
429 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
660 mA @ 100 kHz
Impedance:
194 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.630 (16.00mm)