Nichicon UPW1J152MHH
UPW1J152MHH
Part No.:
UPW1J152MHH
Datasheet:
ShinYuaUPW1J152MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.635 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.1 A @ 100 kHz
Impedance:
30 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.398 (35.50mm)