Nichicon UPW1J180MDH
UPW1J180MDH
Part No.:
UPW1J180MDH
Datasheet:
ShinYuaUPW1J180MDH.pdf
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
18 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
60 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
200 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.3 Ohms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)