Nichicon UPW1J221MPH6
UPW1J221MPH6
Part No.:
UPW1J221MPH6
Datasheet:
ShinYuaUPW1J221MPH6.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
682.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.05 A @ 100 kHz
Impedance:
130 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)