Nichicon UPW1J222MHH
UPW1J222MHH
Part No.:
UPW1J222MHH
Datasheet:
ShinYuaUPW1J222MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.72 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.2 A @ 100 kHz
Impedance:
28 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)