Nichicon UPW1J271MHH
UPW1J271MHH
Part No.:
UPW1J271MHH
Datasheet:
ShinYuaUPW1J271MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
916.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.41 A @ 100 kHz
Impedance:
90 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)