Nichicon UPW1J391MHH6
UPW1J391MHH6
Part No.:
UPW1J391MHH6
Datasheet:
ShinYuaUPW1J391MHH6.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.268 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.69 A @ 100 kHz
Impedance:
86 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)