Nichicon UPW1V222MHH
UPW1V222MHH
Part No.:
UPW1V222MHH
Datasheet:
ShinYuaUPW1V222MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.559 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.01 A @ 100 kHz
Impedance:
18 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)