Nichicon UPW1V332MHH
UPW1V332MHH
Part No.:
UPW1V332MHH
Datasheet:
ShinYuaUPW1V332MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.128 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.68 A @ 100 kHz
Impedance:
15 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.398 (35.50mm)