Nichicon UPW1V390MDH
UPW1V390MDH
Part No.:
UPW1V390MDH
Datasheet:
ShinYuaUPW1V390MDH.pdf
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
39 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
70.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
235 mA @ 100 kHz
Impedance:
500 mOhms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)