Nichicon UPW1V6R8MDH
UPW1V6R8MDH
Part No.:
UPW1V6R8MDH
Datasheet:
ShinYuaUPW1V6R8MDH.pdf
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
19.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
65 mA @ 100 kHz
Impedance:
2 Ohms
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.276 (7.00mm)