Nichicon UPW2A181MHH
UPW2A181MHH
Part No.:
UPW2A181MHH
Datasheet:
ShinYuaUPW2A181MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
513.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
790 mA @ 100 kHz
Impedance:
120 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)