Nichicon UPW2A181MHH6
UPW2A181MHH6
Part No.:
UPW2A181MHH6
Datasheet:
ShinYuaUPW2A181MHH6.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
487.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
750 mA @ 100 kHz
Impedance:
130 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)