Nichicon UPW2A221MHH
UPW2A221MHH
Part No.:
UPW2A221MHH
Datasheet:
ShinYuaUPW2A221MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
578.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
890 mA @ 100 kHz
Impedance:
100 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)