Nichicon UPW2A221MHH6
UPW2A221MHH6
Part No.:
UPW2A221MHH6
Datasheet:
ShinYuaUPW2A221MHH6.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
552.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
850 mA @ 100 kHz
Impedance:
110 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)