Nichicon UPW2A2R2MDH
UPW2A2R2MDH
Part No.:
UPW2A2R2MDH
Datasheet:
ShinYuaUPW2A2R2MDH.pdf
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
13.2 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
44 mA @ 100 kHz
Impedance:
9.8 Ohms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)