Nichicon UPW2A331MHH
UPW2A331MHH
Part No.:
UPW2A331MHH
Datasheet:
ShinYuaUPW2A331MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
96 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.08 A @ 100 kHz
Impedance:
90 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)