Nichicon UPW2A391MHH
UPW2A391MHH
Part No.:
UPW2A391MHH
Datasheet:
ShinYuaUPW2A391MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
945 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.26 A @ 100 kHz
Impedance:
83 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)