Nichicon UPW2A471MHH
UPW2A471MHH
Part No.:
UPW2A471MHH
Datasheet:
ShinYuaUPW2A471MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
982.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.31 A @ 100 kHz
Impedance:
76 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)