Nichicon UPW2A820MPH
UPW2A820MPH
Part No.:
UPW2A820MPH
Datasheet:
ShinYuaUPW2A820MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
351 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
250 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)