Nichicon UPW2C100MPH
UPW2C100MPH
Part No.:
UPW2C100MPH
Datasheet:
ShinYuaUPW2C100MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
70 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
112 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)