Nichicon UPW2C221MHH
UPW2C221MHH
Part No.:
UPW2C221MHH
Datasheet:
ShinYuaUPW2C221MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
500 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
800 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.398 (35.50mm)