Nichicon UPW2C331MRH
UPW2C331MRH
Part No.:
UPW2C331MRH
Datasheet:
ShinYuaUPW2C331MRH.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
900 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.035 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)