Nichicon UPW2D221MHH
UPW2D221MHH
Part No.:
UPW2D221MHH
Datasheet:
ShinYuaUPW2D221MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
515 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
824 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)