Nichicon UPW2E010MEH
UPW2E010MEH
Part No.:
UPW2E010MEH
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUPW2E010MEH.pdf
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UPW
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
17 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
27.2 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)