Nichicon UPW2E101MHH
UPW2E101MHH
Part No.:
UPW2E101MHH
Datasheet:
ShinYuaUPW2E101MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
340 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.398 (35.50mm)